6. den - Danau Bratan, Munduk

Vyrazili jsme defakto bez snídaně na skútru přes hory a doly k nejvzdálenějšímu ze 3 jezer, Dana Bratan. A že to jsou nějaké hory a doly. Je třeba překonat převýšení přes 600 metrů.

garmin prevyseni

Na snídani jsme jeli do podniku Strawberry stop. Co asi málokdo ví, na Bali pěstujou i hromadu jahod, právě v této oblasti. Ve Strawberry stop jsme si dali palačinku s jahodami a banánem, jahodový milkshake a jahodový džus. Nasyceni jsme přejeli par set metrů dále a šli si prohlédnout asi nejprofláklejší chrám na Bali - chrám u jezera Danau Bratan (Danau znamená jezero). Část chrámu je totiž ve vodě a to samozřejmě děla ještě hezčí kulisu. Vstupné bylo docela vysokých 50 tisíc rupií na osobu. K chrámu patří i relativně velká zahrada. No ale popravdě po krásách chrámů v Ubudu a okolí, nás ty chrámy tady až tak neoslovují. 2 pagody jsou na takových malých ostrůvcích přímo v jezeře a to je hezké. I když na fotkách to vypadalo větší :).

pagody danau bratan

Půjčili jsme si - a teď pozor - šlapací labuť…skoro jako na Vltavě, jen při šlapání výrazně víc vrzala. A projeli se trošku po jezeře.

labutacky nalet na veze

Poté jsme se přemístili k prostřednímu jezeru - Danau Buyan. Zaplatili jsme 10 tisíc za vjezd a oproti Danau Bratan chrámu, tady nebyla ani jedna turistická noha, zabordelené parkoviště a chrám, kde nebyl vůbec nikdo. Prošli jsme polozavřenou brankou na nádvoříčko a nakoukli do vnitřních prostor chrámu. Mělo to moc pěknou atmosféru.

nakouk do chramu 2

Tím jsme si dovršili návštěvu všech 3 chrámů u 3 jezer a vydali jsme se zpátky do Munduku. Opět horem a dolem. Přijeli jsme do našeho momentálního domova, odložili si věci a hned vyrazili na oběd. Tentokrát do sousedního warungu - zvaného Classic :). Velmi vychvalovaný a doporučovaný. Dali jsme si klasiku - Nasi Campur a Mie Goreng. Obojí bylo nejlepší co jsme zatím na Bali ochutnali.

obedy classic warung

Jako zákusek jsme si dali něco zvaného - Dadar Gulung. Na obrázku to vypadalo jedovatě zelené :).

zeleny zakusek

Byla to taková hoooodně zelená palačinka z rýžové mouky (je barvená listama pandan rostliny), to vše plněné strouhaným kokosem s palmovým cukrem. Bylo to dost zajímavé :). Na odpoledne jsme vyrazili na procházku do nedalekých rýžových polí. Mají tady zas trošku jiný charakter než Jatiluwih. Na skútru jsme se přiblížili - opět hory doly, zaparkovali jsme u krajnice a vyrazili.

paja u ryze

Procházka to byla vážně kouzelná. Připadal jsme si jak někde v botanické zahradě, vše krásně upravené. Po chvilce jsme se dostali mezi rýžová políčka - takže všude okolo samá rýže, do toho sem tam nějaká ta palma. Kračeli jsme po vybetovovaném chodníčku o šířce cca 50 cm. Schválně, na co takový chodníček může sloužit…že by pro turisty?

Už jsme Vám říkali, že tu skútr je tu naprosto universální dopravní prostředek? Používají ho všechny věkové kategorie pro všechny možné účely. Občas si místní pletou skútr s náklaďákem, naloží na to totiž tolik věcí, že pak nejsou pomalu vidět. Ty chodníčky zde byly samozřejmě právě proto, aby se tudy dalo jezdit na skútru. Jedeš makat na pole? Přijedeš na skútru. Jedeš odvést úrodu, přivést nějaký ten stavební materiál? Jedeš na skútru. To že to má občas stoupání snad 100% jim nevadí.

chodnicek mezi ryzovyma polema

Cestu zpátky jsme zvolili originálně jinudy, měla zase úplně jiný charakter. Šli jsme totiž skrz vesnici schovanou v lesích a svazích. Šli jsme fakt pořádnýma krpálama. Velmi poučné bylo vidět rozvody elektřiny, kde jinde můžete vidět dráty natažené mezi větvemi stromů :)

elektrina v munduku

Z vesničky jsme přešli do lesa a nakonec s vydatnou pomocí navigace jsme se dostali ke skútru.

Měli jsme ještě čas, takže jsme vyrazili na skútru dále do kopce. Ze srandy - schválně dokud nenarazíme na nějaký chrám :). No jeli jsme a jeli jsme…a stále jsme jeli do kopce. Dokonce v jeden moment to byl takový krpál, že Pája musela seskočit, skútr už to prostě nedal. Po cca 300 výškových metrech stále vzhůru, jsme dorazili vážně k chrámu. Cesta pokračovala dále, ale nám stačil chrám - tento vypadal dost zarostlý a asi dost málo použivaný. Ale na pěkném místě na kraji džungle a s výhledem dolů do údolí..

uprostred niceho

zapomenuty chram

Zbývalo už jen sjet zase z kopce dolů, modlit se za funkční brzdy. Dali jsme si večeři a popovídali si se sousedama - Francouzský páreček, který zrovna přijel.