9.-11. den - ostrovy Gili

Z Amedu jsme tedy dorazili rovnou na Gili Trawangan, neboli Gili T. Je to takový párty ostrov. Ze 3 Gili (T, Meno, Air) ostrovů je největší a žije na něm nejvíce obyvatel a samozřejmě i nejvíce turistů. Ostrovy jsou takovým rájem na zemi, alespoň na první pohled :). Krásné moře, krásné malé ostrůvky. Na Gili T jsme jeli dílem náhodou a dílem i proto, že jsem si říkal, že výhledy jak na západ tak na východ by mohly stát za to. Na západ se v dálce nějakých 40km tyčí Agung - nejvyšší hora Bali. Na východ zase Lombocká sopka Rinjani, která je zároveň 2. nejvyšší horou celé Indonésie.

Na Gili jsme dorazili po cca hodině jízdy. Průměrnou rychlostí 23.2 uzlů :). Celkem jsme urazili 24.8 námořních mil. Takže ano - docela to frčelo a hopsalo :). Dorazili jsme na Gili a vyskočili na krásné písky ostrova Gili T.

výstup z fast boat

Oproti Bali jsme si hned všimli 2 mešit s minaretem - na takovém ostrově nám to přišlo přehnané, ale co. No za chvilku to spustili…a popravdě to na nás působilo, že až na malé přestávky se z minaretů šířili zvuky celý den. A pak samozřejmě i někdy kolem 4-5 ráno. Máme audio nahrávku, kdyby chtěl někdo originální budíček :)

Rovnou jsme vyrazili se ubytovat - bylo to cca 500m, navíc jsme měli krosny - takže jsme si nemuseli pronajmout jako většina turistů vozík tažený koněm - hlavní to dopravní prostředek, vedle kola, na ostrově. Další rozdíl oproti Bali a JV Asii vůbec, je zde totiž absence skútrů :).

Ubytování bylo dost prosté, ale s klimatizací - Syifa Home Stay. Takže pohoda. Kluci byli hodní a nápomocní, takže bych s klidem ubytováni doporučil. Našel jsem je dle jednoduchého filtru přes booking - nejlevnější ubytování s klimatizací :). Stálo to 370 tisíc Rp za 2 noci.

Ubytovali jsme se a šli jsme rovnou na oběd. Dali jsme si sraz s holkama Míšou a Marťou v Picue coffee - dle tripadvisoru Top 1 místo na rozumně drahé jídlo. Bylo to výborné. Já například měl velmi dobře ochucené žluté kari s chlebovníkem, Pája měla zas hodně zajímavé pesto.

obed na Gili T

Pak jsme si dali šnorchlování - směrem na Turtle point - neboli želví bod. V okoli Gili ostrovů žije dost želv totiž - karet zelených a i dalších. Uvidíme. Pláž je relativně uzká, zejména při přílivu. A příliv naštěstí byl, takže se do moře dalo rozumně bez bot, které nemáme. Když je odliv, tak by bylo třeba projít pár desítek metrů po korálech…a to je tak pro fakíry, ne pro nás :). Bohužel na dosti místech jsou korály mrtvé a ulámané, takže to je spíš takové korálové pohřebiště - to vyfocené ale nemáme :). Narazili jsme pak ale i na želvu, která se zrovna krmila nějakým mořským rostlinstvem.

želva 1

Další bod programu byl západ slunce, nějak jsme se zdrželi sprchou po koupačce a tak jsem musel na kopeček uprostřed ostrova Gili T utíkat…dost netakticky - takhle ze mě snad ještě nikdy nelilo, vyhlídka na mapě označovaná Sunset view nakonec byla nic moc - ale západ jsem stihl a něco tam cvaknul. Západ to byl naprosto famózní - jen kompozice nějak nešla vymyslet. Pohled dost omezen stromy. Ale dal se z toho vyříznout alespoň pohled na Agung teleobjektivem.

západ slunce z Gili T

Na večeři jsme se potkali s holkama v nějaké restauraci na pláži - ceny tu byly obecně tak cca 2x vyšší než na Bali.

Ráno jsem si opět přivstal a skočil na pláž na východ slunce. Sluníčko vychází kolem 6:30, takže stačilo vstát kolem 6:00. Z ubytování na východní pláž jsem to měl krásných 500m. Východ byl až nudný - naprosto jasná obloha. Majestátní Rinjani a další hory Lomboku.

vychod Gili T

Po snidani na hostelu jsme vyrazili opět k přístavišti, přes kluky z ubytka jsme si zabooknuli dost levný výlet lodí na půl dne. Objeli jsme další ostrovy, na 3 místech se šnorchlovalo a na Gili Air jsme měli oběd. To vše za 130 tisíc Rp na osobu - tedy něco přes 200kč. Šnorchlovací místa byly docela hezké, zaujaly nás třeba modré korály, všude byly krásné rybičky atd. Potkali jsme všehovšudy jednu želvu a ta chudák byla obklopena hordama dalších šnorchlistů..takže jsme ji nechali davům a věnovali se rybkám a korálům. Oběd na Gili Air byl docela nudný, ale účel splnil.

fotky ze snorchlovani 2

fotky ze snorchlovani 3

fotky ze snorchlovani 4

fotky ze snorchlovani 5

Západ slunce jsme dnes chtěli pozorovat ze západní pláže - sunset beach. Už jsme si začli všímat rozdílu - čím dál od pláže, tím horší budovy a víc bordelu :). Na západní pobřeží jsme to vzali nejkratší trasou skrz ostrov. Vstoupili jsme tím do zcela jiného světa - vypadá to jako takové smetiště a trošku slum. Prostě dost jiný svět.

bordel na gili

Naopak západní pobřeží pak je série příjemných a hezkých podniků na pláži. Bohužel západ byl však tentokrát dost nudný, Bali včetně sopky Agung ani nebylo vidět. Ale aspoň si Pája trošku zaskákala :).

skakaci zapadovka Na večeři jsme šli na Night market - super věc. Člověk si dá na co má chuť - různé mořské potvory, masa, krevety, omáčky, zelenina atd atd. Navíc za rozumnou cenu.

night market 1

night market 2 Ráno jsem si zase skočil na pláž na východ slunce. Tentokrát jsem šel o kousek dál. Díval jsem se, jak ráno probíhá zásobování ostrova.

vychodovka 2 Gili T

Po snidani jsme si pujcili kolo a vyrazili na severo-východ na místo, kde má být největší šance spatřit více želv. Viděli jsme jich věru více - cca 4-5. Hlavně na druhý pokus jsme trefili fakt krásné místo, korály, ryby, želvy…šnorchlování jako v pohádce.

fotky ze snorchlovani 1 - zelva

V 10:00 jsme to zabalili a pokračovali jsme v cestě okolo ostrova proti směru hodinových ručiček. Pája si vyhlédla pěknou houpačku s výhledem.

paja a agung na houpacce

Pak jsme už přidali a po celkem ujetých cca 7km jsme dojeli z opačné strany opět k hostelu. Rychle jsme si dali sladkou sprchu, dokončili balení a provedli checkout s 30 minutových zpožděním.

Kompletně nabalení jsme vyrazili k prodejně lístků na public boat (takový mořský autobus), který nás hodí na Lombok do městečka Bangsal. Stálo to jenom 15000 za osobu. Loď odjede vždy, když je obsazena 40 lidmi - takový zajímavý jízdní řád :).

public boat na Lombok

Tím jsme se i rozloučili s ostrovy Gili a čeká nás Lombok, ze kterého potkáme jen malou část, ale bude to určitě naprostá pecka :).